نجوم به زبان انگلیسی

طراحی کارآمد
طراحی کارآمد
رصدخانه سیار آوین جهت سهولت در استفاده برای عموم طراحی شده است.
باتری خورشیدی
باتری خورشیدی
در رصد خانه آوین از پنل های خورشیدی جهت تامین برق استفاده می شود.
رصد آسان
رصد آسان
با رصدخانه سیار آوین به آسانی و در هر مکان به رصد آسمان بپردازید!

رصدخانه سیار آراد

مجهز به تلسکوپ و سایر تجهیزات بروز برای رصد آسمان

  • کاربری آسان
  • طراحی خلاق
  • عکاسی آسمان

دوره های آموزش نجوم

نجوم را به زبان انگلیسی یاد بگیرید!

ثبت نام دوره‌های آموزش نجوم آموزشگاه آراد

در طراحی آموزشی این دوره‌های ترمیک ، علاقمندان از سطح مبانی و به صورت پایه‌ با مفاهیم اصلی نجوم آشنا خواهند شد و پس از سپری کردن دوره‌های مبانی نجوم ۱، می‌توانند دوره‌های مبانی نجوم ۲ و پیشرفته موضوعی مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

 کلاس مبانی نجوم ۱

سرفصل‌های اصلی این دوره :

آشنایی با مقدمات نجوم آماتوری، منظومه شمسی، شناخت آسمان، اصول پیمایش، تحول ستارگان، شناخت ابزارهای نجومی، پدیده‌های رصدی

کلیه علاقمندان به نجوم می توانند در این دوره ثبت نام کنند.

تاریخ نجوم
رصدخانه چیست؟
رصدخانه سیار
تاریخ نجوم
وقتی که خواجه نصیرطوسی، هلاکوی مغول را ترغیب کرد تا در شب ولادت حضرت زینب (س) بنای رصدخانه مراغه را آغاز کند، شاید در دلش این امید را داشت تا با بنای یک مرکز علمی پیشرفته و تربیت نسل‌های آینده بتواند ایران را از منظر علمی به جایگاه رفیعی در جهان برساند.خواجه نصیر در زمان حیاتش، این موفقیت‌ها را به چشم خود دید. تا جایی که رصدخانه مراغه در مدتی کوتاه، به یکی از مهمترین مراکز علمی زمان خود در دنیا و به ویژه جهان اسلام تبدیل شد. تا جایی که منجمان و حکمای زیادی نظیر ابن العِبَری و … به حضور در رصدخانه مراغه و تدریس و تحقیق در آن مفتخر بودند.
شاید خواجه نصیر در عوالم ذهنی خود، سعی می‎کرده وضعیت علمی ایران را در آینده‌ای دور تصور کند و رویاهایی را که از آن زمان برای آینده علمی ایران در سر می‌پرورانده باعث عزم راسخش برای احداث رصدخانه مراغه شده باشد.
اکنون هشتصد سال پس از احداث رصدخانه مراغه آیا ما توانسته‌ایم آرزوهای او را برای ایران تحقق ببخشیم؟
رصدخانه چیست؟
"رصد" در لغت به معنای نگاه کردن و پایش مداوم به منظور پی بردن به ویژگی‌های اجرام آسمانی است. و رصدخانه جایگاهی است که با ابزار و ادوات نجومی به رصد اجرام آسمانی می‌پردازند.

هرچند در زمان خواجه نصیر، هنوز تلسکوپ اختراع نشده بود و علم اپتیک در آغاز راه قرار داشت، اما رصدخانه مراغه به پیشرفته ترین ابزارهای نجومی اندازه گیری و شبیه سازی آسمان که تا آن زمان علم بشر به آن‌ها رسیده بود، مجهز شده بود.

ابزارهایی نظیر سُدس، ذات الحَلَق، زیج ایلخانی، اسطرلاب زورقی و … که البته در کنار اینها کتابخانه عظیمی با بیش از چهارصد هزار جلد کتاب خطی، فراهم آمده بود. اما پس از اختراع تلسکوپ در زمان گالیله، چشم انسان به ابزار قدرتمندی مجهز شد تا بتواند جزئیات بسیار بیشتری از اجرام آسمانی مشاهده کند.

پس از آن تلسکوپ به ابزار اصلی موجود در رصدخانه‌ها تبدیل شد و روند پیشرفت علم نجوم شتاب بسیاری یافت.
امروزه به علت آلودگی نوری و آلودگی هوای شهرها، رصدخانه‌ها را خارج از شهرها، در ارتفاعات کوهستانی یا مناطق کویری بنا می‌کنند که به همین جهت نیز دسترسی به آنها دشوار است.
رصدخانه سیار
علم نجوم، فارغ از فضای آکادمیک، علمی جذاب برای همه مردم به خصوص نوجوانان و جوانان است.

زمانی که دانش آموزان برای اولین بار از پشت تلسکوپ عوارض سطح ماه یا حلقه‌های زحل را مشاهده می‌کند، جرقه‌ پرداختن به علم نجوم در دل بسیاری از آن‌ها شعله ور می‌شود و چه بسا پس از آن مسیر زندگی آن‌ها سمت و سوی دیگری می‌یابد تا جایی که با اشتیاق در پی کسب این علم می‌روند.

خوشبختانه در سال‌های اخیر در ایران تلاش‌های خوبی برای احیای علم نجوم برداشته شده است. اما بیشتر رصدخانه‌ها موجود در ایران، در فضاهای شهری یا نزدیک به شهرها بنا شده است که به دلیل مشکل آلودگی شهرها عملا کارایی این رصدخانه‌ها به میزان زیادی کاسته می‌شود. از طرفی در روستاها، مناطق دور و حاشیه‌ای که آسمان بکر و تاریکی دارند، کوچکترین امکانات رصدی وجود ندارد و ساکنان این مناطق با وجود داشتن آسمانی تاریک و زیبا از لذت رصد آسمان محروم‌اند.

اما یک ایده‌ ناب، همراه با هوشمندی و پشتکار فراوان توانست این مشکل را به فرصتی بی‌نظیر تبدیل کند : رصد خانه سیار!

تماس با ما

آدرس ما

قم، بلوار شهید بهشتی، نبش تقاطع مطهری، ساختمان شتابدهنده تخصصی آراد

زمان کاری مرکز:

شنبه تا پنجشنبه ۸:۰۰ تا ۱۳:۳۰ – ۱۶:۳۰ تا ۲۱:۳۰

تماس تلفنی

02536632444